RED DOT dla STAR MAKER

„Best of The Best” dla polskiego projektu płyty Laminam w konkursie Red Dot Design Award 2016 

Red Dot award 2016 Best of the Best

 

Płyta Laminam Star Maker zdobywcą najwyższego wyróżnienia w konkursie Red Dot Award: Product Design 2016! Jury Red Dot przyznało temu produktowi najbardziej prestiżowy tytuł „Red Dot: Best of the Best”. Autorem projektu jest polski designer Mac Stopa. Nagrodzony produkt powstał we  współpracy z Laminam Poland – wyłącznym dystrybutorem spieków kwarcowych Laminam na Europę Środkową w tym Polskę.  Pierwszym budynkiem, w jakim zastosowano płyty Laminam Star Maker, jest nowoczesny kompleks biurowy Warsaw Spire. 

Red Dot Design Award to największy i najsłynniejszy światowy konkurs wzornictwa przemysłowego, nazywany Oscarami Designu.  

Najwyższe wyróżnienie – „Red Dot: Best of the Best” - przyznawane jest za przełomowe wzornictwo produktu. W 2016 roku zdobyło je jedynie 1,5% z ok. 5200 zgłoszeń nadesłanych przez producentów i projektantów z 57 krajów. W tym wąskim i szalenie prestiżowym gronie „najlepszych z najlepszych” w kategorii Red Dot Award: Product Design 2016 znalazł się polski projekt płyty ze spieków kwarcowych - Laminam Star Maker. To najnowszy projekt polskiego designera Mac Stopy, który specjalnie dla marki Laminam stworzył autorski wzór płyt o futurystycznym i minimalistycznym charakterze.

Laminam Star Maker jest trójwymiarową układanką pięciokątnych gwiazd, które wpisane są w większe, sześciokątne cieniowanie. Zaawansowana geometria wzoru cieniowania powoduje możliwość uzyskania wielu wzorów ułożenia tych płyt poprzez odpowiednie ich obracanie co 90 stopni i zestawianie z płytami sąsiednimi. Mozaika drobnych elementów o zorganizowanej strukturze stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej aranżacji przestrzeni zarówno komercyjnej, jak i mieszkalnej.

„Choć bardzo cenię Red Dot Awards, projektując płytę Laminam Star Maker nie myślałem o zdobyciu tej nagrody” - mówi Mac Stopa, projektant nagrodzonego produktu. „Postanowiłem stworzyć produkt, którego poszukiwałem jako architekt do konkretnego wnętrza. Włoskie wielkoformatowe płyty Laminam okazały się niezwykle wdzięcznym tworzywem i skutecznie pobudziły moją wyobraźnię. Produkt finalny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany na różnych polach – jako dekoracyjne wykończenie ścian, podłóg, elewacji, blatów kuchennych,  ale także materiał do wykorzystania przy produkcji mebli” – dodaje Stopa. Materiałem, który pozwolił artyście na stworzenie wzoru Star Maker, są spieki kwarcowe Laminam. Płyty ze spieków to kompozycja naturalnych składników, w szczególności  kwarcu, iłów łupkowych, skał  granitowych i pigmentów ceramicznych. Granulat z powyższych surowców zostaje najpierw sprasowany. Następnie stosowana jest innowacyjna technologia spiekania granulatu, który wypalany  jest w temperaturze 1220 stopni. Dzięki tej metodzie powstają wielkoformatowe płyty, które są idealnie płaskie i mogą być docinane na konkretny wymiar  z bardzo dużą dokładnością. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV.

O przyznaniu nagrody dla płyty Laminam Star Maker zadecydowało jury, w którego skład wchodzi 41 ekspertów z całego świata, wybranych wedle rygorystycznych zasad. W jury zasiadać mogą jedynie niezależni projektanci, profesorowie wzornictwa oraz dziennikarze. Panel ekspertów ocenia każdy zgłoszony produkt na żywo, kierując się takimi kryteriami, jak stopień innowacji, jakość, funkcjonalność oraz ekologiczność. „Laureaci nagrody Red Dot: Best of the Best zasłużyli na najwyższe wyróżnienie dzięki niezwykłej kreatywności oraz niezrównanej precyzji. Zostaną uhonorowani podczas oficjalnej prezentacji trofeum Red Dot na scenie teatru Aalto w Essen” – zapowiada Profesor Dr Peter Zec, założyciel i prezes Red Dot Award.  Uroczysta ceremonia wręczenia nagród, która zgromadzi ok. 1200 osób, odbędzie 4 lipca 2016 r. i będzie punktem kulminacyjnym konkursu Red Dot Award: Product Design 2016.

Za promocję i sprzedaż płyty Star Maker by Mac Stopa zarówno w Polsce, jak i na wszystkich rynkach zagranicznych odpowiada Laminam Poland. 

Już w maju 2016 r. w Warszawie otwarty zostanie showroom firmy, w którym płyta Star Maker będzie prezentowana w ramach nowoczesnej ekspozycji. W sprzedaży detalicznej produkt będzie dostępny w sieci salonów Dekorian. Więcej informacji o spiekach kwarcowych i ofercie Laminam Poland: http://www.laminam.pl/pl/.

O konkursie Red Dot Design Award:

Konkurs Red Dot Design Award jest nazywany Oscarami Designu. Został podzielony na trzy kategorie: Red Dot Award: Product Design (produkt), Red Dot Award: Communication Design (komunikacja) oraz Red Dot Award: Design Concept (koncept). Organizatorem Red Dot Award jest Ośrodek Wzornictwa Nadrenii Północnej-Westfalii w niemieckim Essen. Konkurs ten jest jednym z największych na świecie – w samym 2015 r. nadesłano ponad 17 000 zgłoszeń. Jury konkursu po raz pierwszy zebrało się w 1955 r., by ocenić najlepsze ówczesne projekty. Nazwa i marka nagrody wprowadzona została w latach 90. przez prezesa Red Dot, profesora dr. Petera Zeca. Od tego czasu nagroda Red Dot jest szanowanym na całym świecie znakiem wybitnej jakości wzornictwa. Więcej informacji znajduje się na stronie www.red-dot.org.

O projektancie:

Star Maker_Mac Stopa_Laminam_12

Architekt Mac Stopa łączy architekturę, architekturę wnętrz, wzornictwo przemysłowe, sztukę, modę oraz swoją pasję do grafiki w jedną dziedzinę wzornictwa. Jest założycielem Massive Design – wyróżnianego nagrodami biura projektów architektonicznych, specjalizującego się w aranżacji wnętrz biurowych, projektach przestrzeni publicznej, architekturze oraz wzornictwie przemysłowym. U źródeł projektów Maca leży jego fascynacja matematyką i geometrią. Dzięki pasji do projektowania parametrycznego, geometrii organicznej, modularności, rzeźbionych kształtów oraz sztuki cyfrowej tworzy on przedmioty modułowe przeznaczone do seryjnej produkcji, które stanowią innowacje na rynku oraz pozwalają użytkownikowi na dostosowywanie ich do pożądanej funkcjonalności lub charakteru danej przestrzeni. Wśród jego projektów z dziedziny wzornictwa przemysłowego znajdują się meble, elementy oświetlenia i wyposażenia, podłogi, pokrycia ścienne, tekstylia oraz inne produkty i elementy wykończenia. Od 2013 r. projekty Maca wyróżnione zostały ponad 40 międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie wzornictwa – wśród nich wymienić można kilka nagród Red Dot Design (w tym nagrodę Red Dot: Best of the Best 2016), GOOD DESIGN™, Interior Design Best of Year oraz złotą nagrodę Best of NeoCon. Więcej informacji znajduje się na stronie www.massivedesign.pl.  

 

 

 

 

 

 
Czytany 24526 razy